DSC_0008-2

Alternatywa dla mleka – domowe mleko kokosowe

Witajcie po krótkiej wakacyjnej przerwie! Przejdę od razu do rzeczy. Jeśli tak jak ja, jesteście na diecie bezmlecznej i wydajecie krocie na produkty, które by to mleko mogły zastąpić (mleko kozie, ryżowe i inne), ten post jest dla Was. Można bowiem sporo zaoszczędzić sporządzając własne mleko ryżowe, kokosowe, czy migdałowe. Dziś o tym drugim, bo dziecinnie łatwo je zrobić.

Wystarczy szklanka wiórków kokosowych i dwie szklanki gorącej wody. Wiórki zalewamy jedną szklanką gorącej wody i zostawiamy pod przykryciem na kilka godzin, a najlepiej na noc. Potem przerzucamy je do blendera, zalewamy połową szklanki wrzątku i blendujemy przez kilka minut. Przekładamy zawartość na gazę ułożoną na sitku ustawionym nad garnkiem albo miską do odcieknięcia i przestygnięcia. Z reszty wyciskamy dobrze płyn i przekładamy z powrotem do blendera. Ponownie zalewamy połową szklanki wrzątku, blendujemy i przekładamy na gazę do wyciśnięcia. Powstały płyn to nic innego jak mleko kokosowe homemade :

DSC_0005-2

Sporządzenie mleka będzie nas kosztować niewiele ponad złotówkę (wiórki kokosowe za 3 zł wystarczą na dwa razy), a np. kupienie litrowego mleka ryżowego to już wydatek rzędu 7 zł.

Tylko dwie uwagi. 1) Takie domowe mleko rozwarstwia się – na wierzchu tworzy się gęsta, czasem twarda śmietanka, trzeba je więc przed spożyciem zamieszać. 2) Mleko kokosowe można przetrzymywać w lodówce maksymalnie kilka dni. A że wychodzi go około pół litra (wiórki zalewamy pół litra wody), to dobrze zaplanować do czego je wykorzystamy. Zanim zużylibyśmy je do kawy raczej by się popsuło, proponuję więc pyszne kokosowe naleśniki (wykonanie identycznie jak w przypadku normalnych naleśnikiów):

DSC_0018

A z resztek po wiórkach kokosowych można zrobić pyszne ciasteczka dla pozostałych, tolerujących laktozę domowników. Będziemy do nich potrzebować jeszcze ok. 1/3 szklanki śmietanki 36%, 1 i 1/3 szklanki mąki, dwie łyżki cukru pudru i szczyptę soli. Słodką śmietankę mieszamy z cukrem, wiórkami, mąką i mieszamy aż powstanie gęsta masa. Zwilżonymi dłońmi formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego i mocno je spłaszczamy. Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i pieczemy ok. godzinę w temp. 160° do lekkiego zarumienienia:

DSC_0007

KOSZT: 3 zł

ZYSK: 4 zł