DSC_0003

10 sposobów jak zaoszczędzić na prądzie

Podobnie, jak w przypadku oszczędzania na zakupach spożywczych, zasady są proste:

1. Wyłączaj światło za każdym razem, gdy opuszczasz pomieszczenie lub wychodzisz. To dobry nawyk, który pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wyjątkiem mogą być energooszczędne żarówki, w przypadku częstego wyłączania których zdania są podzielone.

2. Wyłączaj korki, kiedy wychodzisz na dłużej (omijając te obwody, na których jest lodówka, zamrażarka, albo automatyczna sekretarka). W ten sposób za jednym zamachem wyłączysz wszystkie urządzenia, które ciągną prąd nawet, kiedy są wyłączone, np. telewizor, czy wszelkiego rodzaju ładowarki.

3. Nie zastawiaj otworów wentylacyjnych lodówki i zamrażarki, bo będą musiały mocniej pracować, zużywając więcej prądu.

4. Zrezygnuj z suszenia naczyń w zmywarce, ubrań w pralce, a nawet włosów suszarką. Pozwalając, by same wyschły zaoszczędzisz na prądzie.

5. Pojedyncze naczynia umyj ręcznie. Co prawda, zmywarka jest oszczędniejszą opcją, ale tylko, gdy jest pełna. Możesz też namoczyć naczynia przez noc, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z opcji krótszego zmywania w zmywarce, nie tracąc na czystości naczyń.

6. Wyłączaj komputer, gdy go nie używasz, a najlepiej wyjmij jego wtyczkę z kontaktu. To samo zrób w przypadku drukarki, skanera itp.

7. Oglądając telewizję wyłącz światło. Ekran daje go wystarczająco dużo, a dodatkowo, zyskasz lepszy obraz.

8. Kiedy gotujesz, lub przygotowujesz posiłek, wyjmij wszystkie składniki z lodówki za jednym razem. W ten sposób lodówka nie będzie musiała tak mocno chłodzić i zużyje mniej prądu. Podobnie jest z zamrażarką, dlatego wyjmując z niej produkty rób to raz na kilka dni.

9. Zmniejsz moc chłodzenia w lodówce. Prawdopodobnie masz ją teraz ustawioną na najwyższy stopień, a wcale tego nie potrzebujesz. Co więcej, jeśli masz pustą lodówkę i zamrażarkę, wstaw do nich kilka butelek z wodą. Dzięki temu zmniejszy się przestrzeń, którą będą musiały schłodzić i znów zaoszczędzisz.

10. Sprawdź, czy nie możesz dostać lepszej oferty od innego dostawcy prądu. Lato to najlepszy moment, aby go zmienić. Telefony obsługi klienta są mniej oblegane, można więc dopytać o najmniejszy szczegół.

Pozostaje mi tylko życzyć powodzenia! :)